Zakup wymarzonego mieszkania to spory wydatek. Dlatego nic dziwnego, że nabywcy dokładnie oglądają każdą nieruchomość i chcą kupić lokal, który w 100% spełni ich oczekiwania. Proces poszukiwania nowego nabywcy może przebiegać zdecydowanie szybciej, jeśli profesjonalnie przygotujesz mieszkanie do sprzedaży. Jak to zrobić? Poznaj sekrety home stagingu!
Na czym polega home staging?
Home staging w dosłownym tłumaczeniu oznacza inscenizację domu. Ten trend przywędrował do nas z USA, gdzie już od dawna stanowi ważny element marketingu nieruchomości. Profesjonalny home stager to osoba, która aranżuje wnętrze w taki sposób, aby było atrakcyjne dla potencjalnego nabywcy. W ramach tej usługi wykonuje się drobne prace remontowe, których celem jest odświeżenie mieszkania. Home stager dba o to, aby nieruchomość dobrze się prezentowała i trafiła w gusta określonej grupy docelowej. Wymaga to dobrego rozeznania na rynku nieruchomości, znajomości aktualnie obowiązujących trendów w aranżacji wnętrz, wyczucia estetyki i wrażliwości na detale. Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?
Z jakich etapów składa się home staging?
Profesjonalnie wykonany home staging całkowicie odmieni Twoje mieszkanie i sprawi, że jego wartość rynkowa wyraźnie wzrośnie. Specjaliści, którzy zajmują się tym zawodowo, znają wiele trików, dzięki którym można uzyskać spektakularne efekty bez ponoszenia zbędnych wydatków. Z jakich etapów składa się home staging? Podpowiadamy!
1. Określenie klienta docelowego
Identyfikacja klienta docelowego to absolutna podstawa, aby móc przygotować atrakcyjną aranżację wnętrz dla potencjalnego nabywcy. W tym celu trzeba zastanowić się, kto może być zainteresowany kupnem Twojej nieruchomości. Aby się tego dowiedzieć, należy przeprowadzić dogłębną analizę rynku. Podstawą powinno być określenie przedziału wiekowego, płci, statusu społecznego, trybu życia i zainteresowań klienta docelowego. Inaczej będzie wyglądało mieszkanie dla singla, który kocha podróże, a inaczej dla rodziny z dziećmi lub starszego małżeństwa. W takim wypadku trzeba wziąć pod uwagę położenie nieruchomości, lokalną zabudowę i udogodnienia, które znajdują się w najbliższej okolicy.
2. Ustalenie budżetu
Celem home stagingu jest szybka sprzedaż i podniesienie wartości mieszkania. Dlatego przed rozpoczęciem prac należy ustalić budżet, jaki można przeznaczyć na ten cel. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z profesjonalnym home stagerem, specjalista wykona dla Ciebie analizę finansową i przedstawi Ci najkorzystniejsze rozwiązania.
3. Sprzątanie
W mieszkaniach na co dzień zalega wiele niepotrzebnych rzeczy. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, aby przygotować mieszkanie do sprzedaży, jest jego posprzątanie i odgracanie. Odkurz i dokładnie wyczyść wszystkie powierzchnie, a następnie pozbądź się rzeczy, które są niepotrzebne lub uszkodzone. Kolejną ważną kwestią jest pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Dym papierosowych, wilgoć lub zapach zwierząt to czynniki, które również wpływają na to, jak potencjalny nabywca postrzega mieszkanie.
4. Depersonalizacja
Jest to bardzo ważny etap home stagingu, który polega na schowaniu wszystkich pamiątek, zdjęć, rzeczy osobistych i innych pozostałości po poprzednich domownikach. Chodzi o to, aby potencjalny nabywca mógł wyobrazić sobie siebie w prezentowanym mieszkaniu. Home staging ma na celu wydobycie z mieszkania jego ukrytego potencjału i zaprezentowanie dostępnych możliwości aranżacyjnych. Dlatego we wnętrzu powinny znajdować się jedynie uniwersalne dodatki i dekoracje, które nie mają osobistego charakteru.
5. Usunięcie wszystkich usterek
Nie ma nic gorszego niż prezentowanie mieszkania, które posiada widoczne lub ukryte wady. Przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż zaleca się usunięcie wszelkich usterek. W tym celu można wymienić sprzęty na nowe, naprawić zepsute drzwi, szafki czy cieknący kran. Są to drobne prace, których wykonanie nie obciąży Twojego budżetu, a jednocześnie może znacząco zwiększyć szansę na sprzedaż mieszkania z dużym zyskiem.
6. Odświeżenie mieszkanie
Naprawa usterek to nie wszystko. W ramach home stagingu mieszkanie należy także kompleksowo odświeżyć. Podstawą będzie pomalowanie ścian, odświeżenie wyglądu mebli i podłóg oraz wymiana zasłon, poduszek dekoracyjnych, koców i narzut. Jeśli w mieszkaniu znajdują się rośliny, trzeba zadbać o ich odpowiedni wygląd, ponieważ przesuszone rośliny doniczkowe na pewno nie zrobią dobrego wrażenia na potencjalnych nabywcach. Jeśli istnieje taka możliwość, warto również odświeżyć wygląd klatki schodowej, elewacji i terenu znajdującego się przed domem.
7. Aranżacja wnętrza i wybór dodatków
Ostatnim etapem home stagingu jest aranżacja wnętrza i wybór dodatków. W tym celu można dowolnie przestawiać meble i sprzęty. Kluczowy jest także dobór odpowiednich dekoracji. Dodatki powinny być modne i uniwersalne oraz nie może być ich za dużo. W takim wypadku świetnie sprawdzi się jasny obrus, wazon z kwiatami, aromatyczne zioła w doniczkach, lustra, plakaty, świeczki zapachowe lub modne poduszki dekoracyjne.
Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego warto poświęcić czas na kompleksowe przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skontaktuj się z naszymi specjalistami!