Ceny nieruchomości w Polsce systematycznie rosną, co sprawia, że coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem mieszkań i gruntów pod inwestycję. Jest to wyjątkowo bezpieczna metoda lokowania kapitału, która umożliwia generowanie stałego dochodu z wynajmu. Co przynosi większą stopę zwrotu: nieruchomości mieszkalne czy gruntowe? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka inwestycja jest lepsza!
Sytuacja na rynku nieruchomości
Sytuacja na rynku nieruchomości zmienia się w sposób dynamiczny. Wpływ na ceny mieszkań i gruntów ma wiele czynników związanych z wydarzeniami w kraju i na świecie. Choć wielu ekspertów prognozowało spadek cen, to jednak wciąż notują one zauważalny wzrost. Inflacja, drogie materiały budowlane i szybka sprzedaż spowodowana rządowymi programami wsparcia doprowadziły do sytuacji, w której mieszkania w niektórych lokalizacjach podrożały nawet o 20%. Tymczasem prognozy na rok 2024 zakładają, że wzrost cen mieszkań utrzyma się na stabilnym poziomie ok. kilku procent.
Ceny działek budowlanych notują umiarkowany wzrost. W roku 2023 w niektórych lokalizacjach odnotowano nawet drobny spadek cen. Szacuje się, że rok 2024 przyniesie wzrost cen o ok. 4-5% i będzie mocno uzależniony od lokalnych uwarunkowań oraz prognoz ekonomicznych. Należy również pamiętać, że ceny gruntów są powiązane ze średnią ceną usług budowlanych. Im więcej trzeba zapłacić za wybudowanie nowego domu, tym mniej osób może sobie pozwolić na taką inwestycję.
Plusy i minusy inwestowania w mieszkania
Inwestowanie w mieszkania wymaga zaplanowania długofalowej strategii. Obecnie istnieje kilka sposobów na czerpanie zysków z posiadania lub udostępniania nieruchomości mieszkalnych. Są to:
- Flipping – czyli zakup nieruchomości, wykonanie niezbędnych prac remontowych i szybka sprzedaż z zyskiem;
- Wynajem krótkoterminowy lub długoterminowy;
- Podnajem nieruchomości – oznacza wynajmowanie mieszkania lub domu od właściciela i dalsze podnajmowanie go innym osobom;
- Podział mieszkania – polega na podzieleniu większego mieszkania na mniejsze lokale i czerpaniu zysków z najmu.
Taka inwestycja niesie ze sobą wiele korzyści. Do plusów zalicza się: duży popyt na mieszkania, niskie ryzyko utraty inwestycji, stałe wpływy z najmu oraz systematyczny wzrost wartości nieruchomości.
Minusem może być wysoki koszt inwestycji, którą można sfinansować ze środków własnych lub poprzez zaciągnięcie kredytu w banku, konieczność poświęcenia czasu na realizację inwestycji oraz niepewna sytuacja na rynku, która może utrudniać tworzenie długofalowych planów.
Mimo to należy pamiętać, że stopa zwrotu z takiej inwestycji jest dosyć duża i w zależności od lokalizacji może wynieść średnio od 6-9%. Stopa zwrotu, czyli Return on Investment (ROI) to wskaźnik, który oznacza stosunek kosztów do przychodów.
Jeśli zdecydujesz się na współpracę z inwestorem zastępczym, nie będziesz musiał poświęcać czasu na nieustanne doglądanie inwestycji. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości.
Plusy i minusy inwestowania w grunty
Zakup gruntów w atrakcyjnej lokalizacji również otwiera przed inwestorami szereg ciekawych możliwości. Popularne strategie inwestycyjne obejmują takie działania jak:
- Flipping – czyli zakup terenów w dobrej lokalizacji i ich sprzedaż z zyskiem od razu lub po kilku latach;
- Wynajmowanie gruntów;
- Zmiana przeznaczenia gruntu i jego wykorzystanie do innych celów lub sprzedaż;
- Wykorzystanie gruntów i stworzenie z nich terenu pod reklamę, parkingu, terenu rekreacyjnego, osiedla mieszkaniowego, farmy słonecznej lub zaplanowanie innych, równie dochodowych przedsięwzięć.
Inwestycja w grunty wiąże się z mniejszym zaangażowaniem inwestora w zarządzanie, niższymi kosztami utrzymania i stabilnością cen. Inwestor nie musi poświęcać dużo czasu na doglądanie gruntu, szczególnie jeśli został on kupiony z myślą o sprzedaży.
Minusem takiej inwestycji jest stosunkowo długi czas oczekiwania na zwrot. Stopa zwrotu z inwestycji będzie różna w zależności od obranej strategii. Jeśli dobrze ulokujesz kapitał, możesz liczyć na stopę zwrotu rzędu od kilku do ponad 20 procent. Osiągnięcie dobrych rezultatów często wymaga uzbrojenia się w cierpliwość i nieustannego monitorowania sytuacji na rynku.
Ziemia czy mieszkanie – w co inwestować?
Niewątpliwie oba rodzaje inwestycji mogą przynieść Ci wymierne zyski. Ich wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od obranej strategii, sytuacji rynkowej i aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na sukces, skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów. Nasza firma zajmuje się kompleksową obsługę projektu związanego dostarczeniem gotowca inwestycyjnego. Zapraszamy do kontaktu!